AKTIVITY

Lipno

Známé turistické středisko Lipno nad Vltavou je od penzionu Kilián vzdáleno 4-5 minut jízdy automobilem. V Lipně nad Vltavou je přístaviště turistických lodí, Stezka korunami stromů, sjezdová trať pro cyklisty Fun Ride Trail, aquapark, půjčovna jacht a elektrických kol a celé okolí disponuje nádhernými cyklostezkami. V zimě se zde provozuje moderní lyžařské středisko s dětským výukovým hřištěm Foxpark kapitána Lipánka.

Klášter Vyšší Brod

Vyšebrodský klášter nacházející se ve Vyšším Brodě je sídlem cisterciáckého opatství Naší Paní. Jedná se o jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku a jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech, která je chráněna jako národní kulturní památka České republiky. V posledních letech se proslavil Zlatým křížem Záviše z Falkenštejna, který je jedním z nejvzácnějších církevních klenotů naší země.

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk je vzdálen od penzionu Kilián pouhých 7 km. Pochází z poloviny 13. století a poprvé se o něm zmiňuje v roce 1250 kronikář za vlády českého krále Václava I. Hrad je zachován v původním stavu a je přístupný téměř po celý rok veřejnosti.

Vítkův hrádek

Vítkův hrádek je vzdálen od penzionu Kilián pouhých 15 km. Byl založen zakladatelem rodu Rožmberků Vítkem z Prčic, po němž je i nazván. Je to nejvýše položený hrad v České republice (1050 m.n.m.). Je téměř celoročně přístupný veřejnosti a s jeho unikátní vyhlídkové věže je vidět Lipno, Šumava a za dobré viditelnosti rakouské Alpy.

Čertova stěna

1 km od penzionu Kilián leží magická Čertova stěna, jedna z nejnavštěvovanějších skalních lokalit na Šumavě. Jde o unikátní skalní sráz posetý chaoticky nakupenými žulovými balvany, pod nimiž v kaňonu nazývaném Čertovy proudy teče divoká, horská Vltava. Místo je proslaveno stejnojmennou poslední operou Bedřicha Smetany.

Čertovy proudy

Přímo pod okny penzionu Kilián tečou vltavské Čertovy proudy, balvanovité řečiště horské Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem. Čertovy proudy jsou využívány i sportovci – extrémními kajakáři a raftaři. Každoročně se zde pořádá mistrovství republiky v raftingu a kajakingu, jednou za 8 až 10 let i mistrovství světa a mistrovství Evropy.